Brunbergs nya läckerbit – Hallonkyssen gör succé som säsongsprodukt

Brunberg lanserar Hallonkyssen som en säsongsprodukt i augusti 2024. De De chokladöverdragna skumgodisarna, som lades till i sortimentet 1951, har glatt konsumenterna år efter år genom att erbjuda en utsökt smakupplevelse. Kyssarna ges bort som presenter, tas med som souvenirer och serveras både vid kaffebordet och vid olika tillställningar. Den nya fräscha smaken presenteras i en ny kyssförpackning, som lanserades våren 2024.

Hallonkyssen är en fräsch säsongsdelikatess

Hallonkyssen är ett förtjusande tillskott i Brunbergs sötsakssortiment. Säsongsmaken hallon ger sommar på tungan och får det att kittla i smaklökarna med den härliga fräscha smaken. Konsumenterna har ofta efterfrågat en kyss med hallonsmak och Brunberg har svarat på efterfrågan genom att skapa den perfekta kombinationen av hallon och choklad.

Hallonkyssen bjuder på en charmig kombination av chokladens söta smak och hallonens fina syrlighet. Under det tunna, spröda chokladöverdraget finns ett fluffigt hallonskum och på botten en smakrik våffla.

Man kan följa med på smakresan redan i förväg i Brunbergs butiker i Borgå och i Brunbergs webbutik, där kyssarna redan finns till försäljning. Hallonkyssarna är tillgängliga i dagligvaruhandeln från vecka 37.

Kyssar i spetsen av bästsäljande sötsaker

Brunbergs kyssar togs in i sortimentet 1951, då kunskapen att tillverka dem importerades från Danmark. En kyssmästare från Danmark bjöds också in till fabriken i Borgå för att starta produktionen. Till en början var Kyssarna delvis handgjorda, men i takt med att produktionsprocessen utvecklades blev tillverkningen helt automatiserad.

Sedan tillverkningen inleddes för mer än 70 år sedan har Brunbergs Kyssar varit en av företagets mest sålda produkter. I Finland konsumeras cirka 15–18 miljoner Kyssar varje år, vilket visar på deras fortsatta popularitet och starka ställning bland finländska sötsaksprodukter.

Standardsmakerna är vanilj, jordgubb och mocca, men det finns även säsongssmaker året runt, vilket ger variation och överraskningar på sötsakshyllorna.

Brunberg - Vadelmasuukko_6 kpl_Brunberg

Publicerad: 19.8.2024