Porvoolainen makeistehdas Brunberg tuo kevään aikana kauppoihin odotetun uutuuden: laktoosittoman maitosuklaakonvehdin. Ainutlaatuinen konvehti syntyi asiakastoiveiden pohjalta pitkän tuotekehitysprosessin tuloksena.
Uusi appelsiinin makuinen maitosuklaakonvehti on laktoositon, gluteeniton ja palmuöljytön. Konvehdin aito, laktoositon maitosuklaakuori sisältää runsaasti (37 %) kaakaota. Sisällä on pehmeä, aromikas appelsiinitäyte.
Laktoosittomia tuotteita kysytään paljon, ja esimerkiksi vuonna 2007 Brunbergin tuotevalikoimaan tullut laktoositon maitosuklaalevy on Brunbergin myydyimpiä tuotteita. Myös muut suklaalevymme, kuten vegaaninen tumma suklaa ja sokeriton suklaa, ovat suosittuja.
– Saamme paljon asiakaspalautetta. Tuotekehitystyössä on jo pitkään huomioitu erilaisia ruokavalioita noudattavien kuluttajien tarpeet ja toiveet. Tämä tuote syntyi sekä kuluttajien että kauppiaiden toiveiden pohjalta. Laktoositonta konvehtia on kaivattu kovasti etenkin juhlasesonkien alla, kertoo Brunberg Oy:n toimitusjohtaja Katarina Enholm.
Brunbergilla on suunnitelmissa kasvattaa konvehtisarjaa tulevaisuudessa muillakin makuvaihtoehdoilla.
– Erilaisia makuja testattiin paljon ja voittajaksi valikoitui appelsiini. Teknisesti tuote on vaativa ja teimme lisäinvestointeja tuotantolinjaamme. Laitetoimittajamme ammattitaidosta oli meille paljon apua, kertoo tuotekehittäjä Piia Hyttinen.
Laktoositon maitosuklaakonvehti tulee myyntiin Brunbergin omiin myymälöihin ja verkkokauppaan huhtikuussa. Toukokuun alussa se on suklaan ystävien saatavilla myös päivittäistavarakaupoissa. Uutuuskonvehti on pakattu oranssin sävyiseen rasiaan ja kääreeseen, joka on kaunis katseenvangitsija myös juhlapöydässä. Pakkauskoko on 250 g ja myöhemmin saataville tulee myös 3 kg:n pakkaus.
Lisätietoja:
Sari Koivulahti
Myynti- ja markkinointipäällikkö
[email protected]
puh. 0400 841 218
Kuvapankki: www.brunberg.fi/media/kuvapankki/
Julkaistu 2.4.2025


